top of page
  • Zdjęcie autoraUrszula Opyrchał

Sztuka Trzech Miłości – Navis Nord (recenzja)

Walentynki to moment, kiedy wiele osób w jakiś sposób świętuje swój związek miłosny lub przyjaźń. Dobrze jednak, jeśli myśli się o budowaniu relacji przez cały rok, a nie jedynie w jednym miesiącu. Tym, którym zależy na rozwijaniu relacji – zarówno osobistej, jak i tych przyjacielskich – polecam książkę Navisa Norda Sztuka Trzech Miłości, w której poruszone są bardzo różnorodne zagadnienia.


O autorze

Navis Nord to absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, trener biznesowy, nauczyciel duchowości i medytacji czerpiący w różnych tradycji. Autor książek pomagających docierać do siebie i lepiej rozumieć innych. Od 1992 prowadzi centrum rozwoju człowieka Station Nord w Krakowie.


Dlaczego warto przeczytać Sztukę Trzech Miłości Navisa Norda?

Sztuka Trzech Miłości jest napisana tak, by każdy znalazł coś dla siebie – są fragmenty łatwiejsze i trudniejsze, więc zarówno osoby mające duże trudności w budowaniu relacji, jak i te, które mają wysokie umiejętności w tym zakresie znajdą inspirujący materiał do pracy. Są rozdziały bazujące w dużym stopniu na wiedzy psychologicznej (np. Perspektywy czasowe czy też Psychologiczne podejście do demontażu iluzji), są takie, które odwołują się do koncepcji filozoficznych (np. Model Uniwersalnej Miłości Relacyjnej czy też Demontaż iluzji) oraz takie, które mogłyby się znaleźć w książkach poświęconych duchowej praktyce (np. Medytacja na Miłość Relacyjną czy też Iluzoryczna natura rzeczywistości). Ta różnorodność poruszanych zagadnień uświadamia, że do tematu miłości, przyjaźni i związków międzyludzkich można podchodzić od bardzo wielu stron, a niewiedza dotycząca dowolnego obszaru może skutkować nieporozumieniami i błędami relacyjnymi.

Fot. Miejska Pustelniczka ©

W kontekście promowanych obecnie wzorców atrakcyjności warto zastanowić się nad materiałem przytoczonym w rozdziale Atrakcyjność. Jest w nim zwrócona uwaga na to, że różne przedmioty mogą nam się wydawać atrakcyjne z wielu powodów, niekoniecznie tych, które dają szansę na szczęście czy też budowę udanego związku. Mogliśmy zostać uwarunkowani do określonego wzorca piękności, więc podobają nam się kobiety czy mężczyźni podobni do aktorów popularnych filmów. Inne obiekty przyciągamy do siebie dlatego, że dobrze działają na żądzę. Inne traktujemy fragmentarycznie i ciągnie nas do jednego elementu, choć cały szereg innych cech nad odrzuca. Tego typu atrakcyjność nigdy nie stanie się podstawą dla spełnienia, może co najwyżej pomagać tworzyć kolekcję orderów i odznak. Pojawia się tu pytanie, jak odkrywać własne preferencje, jak dotrzeć do tego, co tak naprawdę jest dla nas atrakcyjne a jednocześnie nam nie szkodzi.

Bardzo ciekawe rozważania zawarte są w rozdziale Dojrzałość a związek. Dojrzałość nie jest tematem bardzo popularnym i rzadko spotykam się z tekstami, które kładą na nią nacisk nie tylko w kontekście rozwijania relacji, ale także w kontekście spełnienia życiowego i zaufania do siebie.

Związek miłosny może zaistnieć między dojrzałą kobietą i dojrzałym mężczyzną. Wszystkie wcześniejsze zawiązki, w które wchodzimy, powinny mieć jedną wartość, wartość etapową: kształtowanie męskości i kształtowanie kobiecości.

[Navis Nord, Sztuka Trzech Miłości, Kraków 2014, s. 179]


W rozdziale wskazane są różne etapy rozwijania związku miłosnego: rozwijanie kobiecości, spełnienie na płaszczyźnie psychologicznej, tęsknota za zjednoczeniem i Płomienna Miłość. Przejście jednego etapu z jednej strony daje pewnego rodzaju uspokojenie, ale jednocześnie otwiera nową przestrzeń, gdzie staje się widoczne, jak wiele pracy jeszcze można wykonać, jak bardzo można rozwinąć bliskość, intymność i wzajemne poznanie siebie i partnera. Na wcześniejszych etapach te dalsze są niezrozumiałe, bo jednostki nie mają wystarczającego zakresu wiedzy i doświadczenia. Dojrzewanie to między innymi nabywanie niezbędnej wiedzy i doświadczenia, które można wykorzystać przy dalszym rozwijaniu relacji. Dla osób, które poważnie myślą o swoim związku tekst ten może być niezwykle inspirujący i uświadamiający, że miłość można rozwijać bez względu na to, na jakim etapie obecnie jesteśmy w stanie ją realizować.

Dopiero spełnione jednostki są w stanie wytrzymać podstawową ludzką tęsknotę za zjednoczeniem. […] Ta tęsknota może namierzyć ideał Płomiennej Miłości jednoczącej, miłości tak mocnej, że spala wszystko, co jest niegotowe.

[Navis Nord, Sztuka Trzech Miłości, s. 181]


Bardzo dużym atutem książki jest to, że jest ona bardzo praktyczna. Oczywiście fragmenty teoretyczne także są obecne, ale zawsze jest to teoria w kontekście jej możliwego zastosowania. Do wielu zagadnień dobrane są adekwatne opisy sytuacji z życia wziętych, są też ćwiczenia do pracy. Słabą stroną natomiast jest nierówność stylistyczna poszczególnych rozdziałów, co może niektórym osobom utrudniać przyswajanie treści.

Warto sięgnąć po Sztukę Trzech Miłości, odnieść omawiany materiał do swojej sytuacji i podjąć pracę nad poszerzaniem rozumienia relacji międzyludzkich i nad destrukcyjnymi tendencjami niszczącymi miłość i przyjaźń.


Spis treści:

Od redakcji, od uczniów Station Nord

Wstęp

Czy namiętność i ekscytacja mogą być filarami związków miłosnych?

Model Uniwersalnej Miłości Relacyjnej

Perspektywa obojętna

Perspektywa indywidualna a osobista

Prawda sytuacji

Nad czym pracujemy?

Perspektywy czasowe

Medytacja na Miłość Relacyjną

Psychologiczne podejście do demontażu iluzji

Demontaż iluzji

Iluzoryczna natura rzeczywistości

Kontekst

Traktat o zazdrości

Wartości i Cele

Traktat o wierności

Dojrzałość a związek

Atrakcyjność

Przekaz międzygeneracyjny

Kilka słów o metodzie – podsumowanie

Płomienna Miłość

Posłowie


Informacje wydawnicze:

Wydawnictwo Antares, Kraków 2014

Liczba stron: 207

Okładka: miękka

 

Wydawnicto Antares udostępniło fragment książki za darmo. Można go pobrać tutaj.

 

#miłość #książka #recenzja #SztukaTrzechMiłości #realcje_międzyludzkie #przyjaźń #Metta #namiętność #intymność #zobowiązanie #RobertSternberg #atrakcyjność #ekscytacja #dojrzałość #małżeństwo #medytacja

187 wyświetleń

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page