
Witaj na blogu
Miejskiej Pustelniczki

Dla kogo?
Blog skierowany jest do miejskich pustelników, czyli tych, którzy niczym pustelnicy chcą poznać samych siebie, chcą cieszyć się byciem sam na sam ze sobą, chcą dotrzeć do najcenniejszej części nich samych, ale jednocześnie nie izolują się od świata, cieszą się byciem z ludźmi i potrafią się w nich wsłuchiwać. Mogą być samotni lub mieć rodzinę, mogą być młodzi lub starzy, mogą mieszkać w mieście lub na wsi, ale to, co ich łączy, to filozofia, czyli umiłowanie mądrości.
Tematyka bloga
Ideą tego bloga jest udostępnianie materiałów, które pomagają zrozumieć siebie i drugiego człowieka.
Na początku chciałam stworzyć blog tylko o filozofii, bo wiele osób, z którymi się spotykam ma dość dziwne wyobrażenie o tym, czym filozofia jest. Mówią, że filozofia to albo abstrakcyjne dywagacje, które nie mają nic wspólnego z praktyką życia codziennego, albo jest to szczegółowe rozważania problemów, które dla większości ludzi nie są istotne. Chcę pokazać, że wcale nie musi tak być i że filozofia może być bardzo inspirująca i pomocna przy poznawaniu siebie, rozumieniu innych i świata. Więc filozofia – zarówno kultur zachodnich, jak i wschodnich – miała być jedynym obszarem tematycznym tego bloga.
Jednak przygotowując materiały zauważyłam, że niektóre tematy – ważne dla osób chcących zrozumieć siebie i innych ludzi – w internecie są albo nieobecne, albo opracowane na bardzo podstawowym poziomie. Dlatego zdecydowałam, że drugim blokiem tematycznym będzie szeroko rozumiany rozwój osobisty i duchowość – w tym zagadnienia z zakresu psychologii, religioznawstwa czy medytacji.
Natomiast trzeci obszar tematyczny, którym się zajmuję, to poznawanie różnych kultur, dzięki czemu łatwiej będzie zrozumieć obrazy świata, w których żyją inni ludzie, oraz wyznawane przez nich wartościach.
Opis serii
Seria o praktycznym podejściu do zagadnień z filozofii Zachodu i Wschodu.
Seria o medytacji i technikach medytacyjnych oparta przede wszystkim na filozofii Abhidharmy, nastawiona szczególnie na zagadnienia opisane w innych miejscach słabo lub w sposób mylący, zbytnio uproszczony.
Seria dostarczająca materiały psychologiczne i filozoficzne do pracy nad sobą, bez "cudownych recept dobrych dla każdego".
Seria obejmująca zagadnienia z zakresu kulturoznawstwa i religioznawstwa, pokazująca różnorodność światów, w których żyją ludzie.
Seria o książkach zawierających treści ważne z punktu widzenia rozwoju człowieka, które wielu miejskich pustelników ma w swojej biblioteczce.
Seria o książkach naukowych i popularnonaukowych, które z różnych powodów warto przeczytać. Głównie z zakresu religioznawstwa, psychologii, kulturoznawstwa, filozofii akademickiej, teologii.

Kim jestem?
Nazywam się Urszula Opyrchał.
Jestem absolwentką filozofii (UPJPII) i kulturoznawstwa (UJ). Medytacją zajmuję się od 2011 r., a od 2017 r. jestem instruktorką Station Nord (w zakresie medytacji i rozwoju osobistego) autoryzowaną przez Navisa Norda.
Jestem członkinią Stowarzyszenia Mensa Polska oraz autorką książki Etyka suficka w ujęciu Dżawada Nurbachsza, jak również kilku artykułów naukowych z zakresu filozofii Abhidharmy, sufizmu, duchowości i ich związku z medytacją.
Sprawy organizacyjne
-
W okresie ferii zamierzam otworzyć kanał na YT dla tych, którzy wolą oglądać i słuchać, niż czytać. Linki do filmików na moim kanale YT będą zamieszczane na końcu artykułów,
-
Zapraszam do polubienia fanpage'ów: mojego, Station Nord i Wydawnictwa Antares.
-
Jestem właścicielką praw autorskich do tekstów, które tu zamieszczam. Cytaty opatrzone są stosownym odwołaniem do źródła.